Přirozená povodeň

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Rozsah ohrožení povodněmi >

Přirozená povodeň

Přirozenou povodní je povodeň způsobená přírodními jevy tj. situace, při kterých hrozí zaplavení území, nebo situace označené předpovědní povodňovou službou podle § 73 odst.1zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) ve znění pozdějších předpisů, nebo povodňovými orgány, zejména při:

déletrvajících vydatných dešťových srážkách, popř. prognóze nebezpečí intenzivních dešťových srážek, očekávaném náhlém tání, nebezpečném chodu ledů nebo při vzniku nebezpečných ledových zácp a nápěchů (viz dále);

dosažení směrodatného limitu vodního stavu, nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci.

Přirozené povodně vyskytující se v zájmovém území lze rozdělit do několika hlavních typů:

jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami;

letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti zasahující velká území; vyskytují se zpravidla na všech tocích v zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích;

letní přívalové povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; vyskytují se zpravidla v letních měsících; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Pro bleskové povodně je typický prudký vzestup a následný rychlý pokles hladiny místních toků. Přívalový déšť vyvolává ve většině případů erozi půdy v ploše povodí a splachuje velké množství zeminy a dalšího existujícího materiálu, který se pak přívalovou vlnou přenese do obytných objektů a může způsobit obrovské škody.

ledové povodně způsobené extrémními ledovými jevy, kdy dochází k místním rozlivům v důsledku vzdutí vody ledovými nápěchy a bariérami. Vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů, jako jsou útvary sladké vody, a to i při relativně menších průtocích. Vážné problémy vznikají při tloušťce ledu v toku či vodním díle od 20 cm do 80 cm a následném náhlém oteplení, které způsobí zvýšení průtoků s vytvořenými ledovými zácpami, nápěchy a bariérami.
 

Rozsah ohrožení: na k.ú. města Rumburk je podle stanoveného záplavového území v Q100 od říčky Mandava a vodních děl ohroženo větší množství nemovitosti.

Povodňovou aktivitu pro svůj územní obvod vyhlašuje příslušný povodňový orgán – PK města Rumburk

Základní zabezpečovací práce spočívají v:

zabezpečení hlásné a předpovědní povodňové služby,

zajištění organizační a technické pomoci,

řízení a zajištění mimořádných manipulací na vodních dílech (rybnících) - opatření proti přelití nebo protržení hrází,

varování při nebezpečí povodně,

sledování ledových jevů, zjišťování rozsahu a charakteru nebezpečných úseků,

opatření proti znečištění vody,

opatření pro stabilizací půdy před sesuvy,

odstraňování překážek ve vodních tocích, uvolňování koryta (zajištění průtočnosti) a profily propustků a mostů.

 

 

Soubor: b_druhy_prirozene.htm


Věcná část > Rozsah ohrožení povodněmi > Přirozená povodeň

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 6.3.2017, publikována: 26.6.2019